הבלוג שלי

  • אילנית יורמן

מחשבות על הנגשה

הכי מהכל אני רוצה להיות כמו כולם וזה מאוד "טריקי", כי לכאורה אני לא. ולמרות שאני מנסה בכל כוחי לעשות הכל בלי עזרה, אני נצרכת להרבה מאוד. ויותר מהכל - להנגשה.


ומהי הנגשה - יצירת גישה קלה יותר למקום או למידע עבור הנצרכים לכך.

לאפשר לי לנוע בעולם במקסימום עצמאות ומינימום עזרה. שלא יצטרכו לסחוב אותי על כסא גלגלים במעלה המדרגות, אלא ליצור רמפה בשיפוע נכון שאני יכולה לעלות עליה. לא לסחוב עבורי את המזוודה, אלא להניח עגלות למזוודות שניתן לדחוף עם כסא הגלגלים.

לאפשר לי להתנועע בעולם בכבוד, ומתוך בחירה.


ובכל זאת יש משהו שונאת- אני שונאת הנגשה. יש בה משהו שמנציח את הנכות שלי. אני משתדלת ככל הניתן לעלות במדרגות, לדלג מעל מכשולים ולהוכיח שאני כמו כולם. זה מבלבל את הסביבה, שרוצה לעזור, אבל אני עקשנית כמו פרד.


עד שאני עומדת בפתח מבנה ציבור לא מונגש. ואז, הזעם והתסכול לא יאומנו. לא בגללי, ולא בגלל שהחוק מחייב. הרי אני יכולה לרוב לקום מהכסא וללכת, אני זועמת את כאבם של כל כך הרבה שלא יכולים. ויודעת, שעוד כמה שנים, שהרגל שלי תפרוש סופית מלסחוב אותי, זה יהיה גם סיפור חיי.


כשאני רואה תא שירותים לנכים שמשמש למחסן, אני נזכרת בחברות שלי שלא שותות אפילו מים מחוץ לבית, כי לרוב לא יהיה להם איפה לפשפש. כשאני עולה ברמפה בשיפוע חד, שמרבית כסאות הגלגלים לא עולים, הידיים שלי נקרעות ולחץ הדם שלי עולה. זה פשוט לא נגיש, גם אם באיזה מקום החליטו שכן.


לשמחתי, יש אנשים טובים שמקיימים פרוייקטים לשילוב נכים בקהילה. נכים לומדים, עובדים, טסים לחול, הולכים למסעדות, מוזיאונים, משחקי כדורסל - והכל מותאם ונגיש.


כזה הוא תכנית ״ביחד זה אחד״, של עמותת על״ה, שהזכיר לי כמה חשוב לשלב אותנו בחברה.


https://tikunolamaleh.org.il/tag/%d7%91%d7%99%d7%97%d7%93-%d7%96%d7%94-%d7%90%d7%97%d7%93/


אני כותבת את התובנה הזו לקראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, יום שמוקדש לקידום ההבנה כלפי אנשים עם מוגבלות ולעידוד התמיכה בכבודם, בזכויותיהם ובשלומם. באותו יום עמותת עלה תקיים 60 מפגשי סלון עם אנשים החיים עם מוגבלות, במטרה להגביר את המודעות לתועלת שבהכללת אנשים עם מוגבלות בכל היבטי החיים: פוליטיים, חברתיים, כלכליים ותרבותיים.

119 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול